close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 24 stycznia 2019

  Ostatniego dnia pobytu w Davos Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Podczas rozmowy Andrzej Duda i Jens Stoltenberg zgodzili się, że Sojusz Północnoatlantycki jest mocniejszy niż kiedykolwiek

  – Skonstatowaliśmy, że sytuacja w NATO jest dużo lepsza niż była jeszcze kilka lat temu. NATO dziś jest sojuszem, który pokazał swoją żywotność. Twarde postanowienia, które zostały podjęte w Walii, ale przede wszystkim na szczycie w Warszawie, zupełnie zmieniły postrzeganie Sojuszu we współczesnych czasach – mówił po spotkaniu Andrzej Duda.

   

  Podkreślił, że NATO okazało się sojuszem żywym i pokazało zdolność do podejmowania decyzji. – Myślę o obecności sił NATO na flance wschodniej: w państwach bałtyckich, w Polsce, w Rumunii, gdzie także my uczestniczymy w ramach misji sojuszniczej – przypominał Andrzej Duda.

  Sekretarz Generalny NATO wyraził zadowolenie z poziomu wydatków, jakie Polska przeznacza na obronność.

   

  Andrzej Duda dodał, że rozmowa dotyczyła też obecności polskich wojsk na misjach międzynarodowych w ramach Sojuszu, w tym możliwości zwiększenia obecności Polski  w Iraku – poprzez wysłanie tam misji szkoleniowej.

   

  – A więc kilku żołnierzy i oficerów, którzy będą szkolili tamtejsze wojska. To propozycja ze strony Sekretarza Generalnego. Jest to do przedyskutowania. Poruszę tę kwestię z Ministrem Obrony Narodowej i z Premierem – wyjaśnił Prezydent.

   

  W trakcie rozmowy omówiono także temat European Defence, podkreślając, że muszą być to działania spójne z działaniami NATO.

   

  – Zgodziliśmy się z Panem Sekretarzem, że współpraca militarna w ramach UE powinna być realizowana w taki sposób, aby razem z naszą obecnością w NATO tworzyć efekt synergii. Czyli, że to nie mogą być jakieś dwie istniejące obok siebie formy współpracy sojuszniczej; powinny się zazębiać i razem wzmacniać nasze bezpieczeństwo – mówił Andrzej Duda.

  dwnld704340468