close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 stycznia 2019

  17 stycznia 2019 r., z inicjatywy Polski, w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu odbyło się spotkanie poświęcone osiągnięciom Polski i Słowacji w zakresie działalności Mobilnego Zespołu Treningowego w ramach realizowanej do końca października ubiegłego roku inicjatywy NATO dotyczącej Budowy Zdolności Szkoleniowej w Iraku (NATO Training and Capacity Building - Iraq).

  W spotkaniu wzięło udział ponad 50 uczestników, w tym przedstawiciele państw sojuszniczych oraz Sekretariatu Międzynarodowego NATO. Briefing dot. działań polskich przeprowadził ppłk Paweł Piecyk, dowódca I, II i III zespołu szkoleniowego, a ze strony Słowacji ppłk Peter Ács, narodowy koordynator przygotowań i dyslokacji słowackiego zespołu szkoleniowego.

   

  Decyzją szczytu w Warszawie NATO odpowiedziało na prośbę władz irackich o wsparcie zdolności wojskowych Iraku. W latach 2017-2018 Polska pełniła rolę państwa wiodącego w realizacji projektu ukierunkowanego na wsparcie irackich zdolności wojskowych, tj. szkolenia irackich żołnierzy w obszarze napraw i obsługi poradzieckiego sprzętu bojowego. Polska skupiła się na szkoleniu w obsłudze i remontowaniu czołgów T-72, a Słowacy przejęli odpowiedzialność przede wszystkim za naprawy bojowych wozów piechoty BWP-1. Szkolenia obejmowały kilka etapów i miały miejsce głównie w Szkole Inżynierii Elektrycznej i Mechanicznej (EMES), usytuowanej na terenie bazy irackiej w Taji, koło Bagdadu. Część działań odbyła się również w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu oraz w 8. Batalionie Remontowym w Kołobrzegu. W ramach trzech kursów przeprowadzonych w Iraku polscy i słowaccy specjaliści przeszkolili 107 żołnierzy irackich. 83 z nich ukończyło kursy zaawansowane, a 18 nabyło kompetencje umożliwiające samodzielne szkolenie irackich instruktorów.

   

  Rola Polski jako państwa wiodącego w realizowanym wspólnie ze Słowakami projekcie NATO została dobrze oceniona przez Sojusz. W opinii Wydziału Obronnego NATO: „Polska i Słowacja stanowią wzór dla NATO i innych sojuszników w implementacji projektu, który został zrealizowany skutecznie od A do Z, przy nakładzie dużych środków własnych”. Polsko-słowacki projekt szkoleniowy był częściowo dofinansowany ze środków Funduszu Powierniczego na rzecz Budowania Zdolności NATO, do którego wkład finansowy wniosły Luksemburg, Estonia oraz Słowenia.

   

  To nie koniec zaangażowania Polski na rzecz odbudowy profesjonalnej armii w Iraku. W bieżącym roku, w ramach nowej misji sojuszniczej NMI (NATO Mission Iraq), Polska planuje przeprowadzenie dwóch kolejnych szkoleń z udziałem ponad 100 żołnierzy irackich.

  DSC02195 (007)
  DSC02203