close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 3 stycznia 2019

  Na cztery miesiące polscy lotnicy z czterema myśliwcami F-16 Jastrząb przejęli całodobowy nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich. Uroczystość przejęcia misji od Belgów odbyła się 3 stycznia 2019 w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach, gdzie stacjonować będą polscy lotnicy.

  Minister obrony Litwy Raimundas Karoblis podczas symbolicznego przekazania Polakom klucza od nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią wskazał, że "Baltic Air Policing to nie tylko wskaźnik jedności sojuszników". Misja powinna stać się częścią obrony powietrznej Sojuszu - zaznaczył.

   

  Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Misja trwa od wejścia tych państw do NATO w 2004 roku. Członkowie NATO wysyłają swoje samoloty na czteromiesięczne zmiany. Za realizację misji Air Policing, po stronie Sojuszu, odpowiedzialny jest Głównodowodzący Siłami NATO w Europie (SACEUR).

   

  Jednym z głównych zadań Baltic Air Policing jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu wojskowych statków powietrznych Federacji Rosyjskiej. Tylko w ubiegłym roku piloci NATO w ramach misji Baltic Air Policing wykonali ponad sto lotów w celu przechwycenia samolotów lecących w pobliżu granic Litwy, Łotwy i Estonii. Piloci biorą również udział w natowskich ćwiczeniach organizowanych w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich oraz udzielają pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych występujących podczas lotu.

   

  Polska jest jednym z aktywniejszych uczestników misji Baltic Air Policing. Bierze w niej udział po raz ósmy. Początkowo, od 2005 roku, kierowała na misję myśliwce MiG-29, a od 2017 wielozadaniowe samoloty F-16 C/D Block 52+. Dowódcą VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik” jest ppłk pil. Adam Kalinowski.

   

  Do kwietnia 2019 roku państwem wspierającym misję są Niemcy. Żołnierze niemieccy, pilotujący myśliwce Eurofighter Typhoon, stacjonują w estońskiej bazie Amari. W marcu dodatkowe wsparcie zapewnią portugalskie maszyny F-16 C/D, które będą operowały z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

   

  Polskie myśliwce będą strzegły nieba państw bałtyckich również w 2020 roku.

  thumbnail
  thumbnail2
  thumbnail3
  thumbnail4
  thumbnail5