close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 grudnia 2018

  Głównymi tematami sesji ministerialnej NATO, w której we wtorek w Brukseli wziął udział szef MSZ Jacek Czaputowicz, były sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, bezpieczeństwo transatlantyckie oraz zaangażowanie Sojuszu na Południu.

  W trakcie rozmów o sytuacji w regionie Morza Czarnego z udziałem ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Gruzji szef polskiej dyplomacji potwierdził pełne poparcie Polski dla integralności terytorialnej i euroatlantyckich aspiracji obu krajów. - Polska nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu. Nie będziemy też akceptować agresji i zastraszania jako środka prowadzenia polityki przeciwko suwerennemu państwu – podkreślił minister Czaputowicz, odnosząc się w trakcie sesji do swojej niedawnej wizyty w Kijowie, podczas której wyraził solidarność z Ukrainą nie tylko w imieniu Polski, ale także całej UE. Jednocześnie szef polskiego MSZ zauważył, że sytuacja w rejonie mórz Czarnego i Azowskiego pokazuje, że działania rosyjskie są zasadniczym czynnikiem niestabilności regionalnej. – Rosja kontynuuje pełzającą aneksję terytorium ukraińskiego - ocenił. Mówiąc o aspiracjach Gruzji do członkostwa w Sojuszu szef MSZ przypomniał z kolei, że od 2019 roku przez kolejne dwa lata Ambasada RP w Tbilisi będzie pełnić rolę punktu kontaktowego NATO w Gruzji.

   

  Podczas sesji poświęconej bezpieczeństwu transatlantyckiemu minister Czaputowicz podkreślił, że wydarzenia wokół granic Sojuszu potwierdzają słuszność decyzji dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki NATO. W trakcie spotkania szefowie dyplomacji krajów sojuszniczych przyjęli  wspólne oświadczenie, w którym wezwali Rosję, by natychmiastowo powróciła do pełnego przestrzegania traktatu o‎ całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF  (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty). Zwrócili uwagę, że ‎łamanie przez Rosję traktatu podważa fundamenty efektywnej kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa sojuszniczego.

   

  W rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu sesji szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz z pełnym zrozumieniem odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych o planowanym zawieszeniu udziału w INF. - Rosja nie przestrzega tego traktatu, podczas gdy Stany Zjednoczone cały czas go przestrzegały. Nie ma sensu taka umowa, gdzie tylko jedna ze stron respektuje jej zapisy – podkreślił minister. Wskazał przy tym, że działania Rosji to kolejny przykład destabilizacji, która ma na celu osłabienie bezpieczeństwa euroatlantyckiego, a złamanie INF wpisuje się w szerszy kontekst braku poszanowania przez Rosję prawa międzynarodowego.

   

  Ostatnie wieczorne spotkanie ministrów poświęcone było z kolei działaniom NATO na Południu. Minister Czaputowicz przypomniał o zaangażowaniu Polski w Iraku, w Afganistanie i na Morzu Śródziemnym. - Polska pozostaje wierna zasadzie 360 stopni. Dlatego też, mimo trudnej sytuacji bezpieczeństwa w naszym najbliższym sąsiedztwie, jesteśmy solidarni z naszymi Sojusznikami, którzy borykają się z zagrożeniami płynącymi z Południa – powiedział szef polskiej dyplomacji podkreślając, że sojusznicza solidarność to wartość stanowiąca o bezprecedensowej sile Sojuszu Północnoatlantyckiego.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  2018-12-04-nato-przyjazd-003
  2018-12-04-nato-przyjazd-004
  2018-12-04-nato-sesja-pierwsza-004
  2018-12-04-nato-sesja-pierwsza-001
  2018-12-04-nato-sesja-druga-001
  2018-12-04-family-photo-002
  2018-12-04-family-photo-001
  2018-12-04-kondolencje-001
  2018-12-04-kondolencje-002
  2018-12-04-kondolencje-003
  2018-12-04-kondolencje-004
  2018-12-04-konferencja-prasowa-001