close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 7 listopada 2018

  W dniach 21-22 listopada 2018 roku w Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie odbędzie się pierwsza w historii polska edycja wydarzenia NATO Science for Peace and Security (SPS) Information Day.

  Celem programu SPS jest wspieranie współpracy naukowej w dziedzinie szeroko pojętego bezpieczeństwa. SPS zapewnia finansowanie międzynarodowej kooperacji realizowanej wspólnie przez instytucje naukowe z państw sojuszniczych i partnerskich NATO. W ciągu ostatnich pięciu lat program zainicjował ponad 450 wspólnych działań w 29 państwach sojuszniczych i 41 krajach partnerskich, od cyberobrony w Jordanii po rozminowywanie na Ukrainie. Roczny budżet programu w 2017 roku wyniósł 11,3 milionów EUR.


  Debaty panelowe w Polsce toczyć się będą w trzech grupach tematycznych:


  1)     Cyberobrona oraz obrona przed środkami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi (CBRN);
  2)     Wdrażanie rezolucji RB ONZ nr 1325 w sprawie kobiet, pokoju i bezpieczeństwa;
  3)     Nowe technologie i bezpieczeństwo.


  Instytucjami wiodącymi przy realizacji NATO SPS Information Day w Polsce są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest współorganizatorem wydarzenia. Z ramienia Sojuszu udział potwierdził Antonio Missiroli, Asystent Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań dla bezpieczeństwa


  Zachęcamy do udziału w seminarium. Prowadzone ono będzie w j. angielskim. Koszty przelotu oraz zakwaterowania pokrywają uczestnicy.


  Dodatkowe informacje dotyczące konferencji oraz rejestracji uczestników znajdują się na stronie: https://www.nauka.gov.pl/en/nato-science-for-peace-and-security-sps-programme-information-day/.